piątek, 9 stycznia 2015

Handmade

Przygotuj:małe pudełko tekturowejapoński papier washi (ewentualnie inny papier czerpany)farby akrylowe dobrane kolorystycznie do papierubrokat i/lub złotą farbęklej do decoupage (lub wikol)lakier z połyskiem do decoupagenożyczkipędzle/ gąbkaołówekKrok 1. Przygotowanie pudełka

Wybór baz do dekorowania wykonanych ze specjalnej tektury może być ogromny. Dobierając bazę do konkretnego projektu kierujemy się przeznaczeniem przedmiotu albo oczekiwanym efektem końcowym. Dbamy także o odpowiednie zestawienie bazy z papierem, który wybieramy do dekoracji. Tutaj inspiracja sztuką Japonii podyktowała wybór heksagonalnego kształtu pudełka.Gotowe przedmioty z tektury nie wymagają specjalnych przygotowań. Bazę pokrywamy po prostu identycznie gęstą czarną farbą akrylową. To nawiązanie do czarnego koloru laki. W razie potrzeby malujemy dwukrotnie.


. Krok 2. Wycinanie i klejenie wzoruDekorujemy wieczko Dekoracja decoupage będzie pokrywała jedynie część pudełka. Wybrany fragment wzoru wycinamy precyzyjnie ostrymi nożyczkami. Elementy wzoru wystające poza główną połać papieru (tutaj może być to fragment jednego z lecących żurawi) nawiązują do stylistyki japońskich dekoracji.Szczegółowo przygotowujemy papier, by pasował kształtem do pudełka.

Smarujemy papier klejem. Papier japoński bardzo dobrze chłonie klej albo wydaje się wytrzymały. Pracując z nim nie musimy obawiać się, że naruszymy wzór, tak w jaki sposób bywa to w przypadku wykonywania decoupage z papierowych serwetek.Na początek oklejamy tylko górną część wieczka.Następnie kleimy drobne elementy wzoru.


Dekorujemy optymalizuj24.pl pudełko. Papier do oklejenia korpusu pudełka dobieramy starannie, by łączył się płynnie z wzorem z wieczka. W precyzyjnym rozplanowaniu kompozycji pomoże ołówek i ostre nożyczki. Mocno wzorzysty papier ma ten atut, że prosto go sztukować bądź uzupełniać wzór. Tutaj widać dosztukowanie wzoru w miejscu, gdzie zabrakło papieru. Pusty fragment da się zamaskować w taki sposób, by wzór wyglądał jak z jednego kawałka papieru.Wykańczanie pracy

Po wysuszeniu całości czarne części pudełka – także wnętrze – pokrywamy delikatnie złotą farbą czy ewentualnie bardzo delikatnie, punktowo brokatem. Kontrast między wzorem a czarnym tłem łagodnieje dzięki temu zabiegowi, a całość nabiera harmonijnego wyglądu. Na koniec pokrywamy całość dokładnie kilkoma warstwami lakieru.


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz